Self Leveling Uygulama

Self Leveling Uygulama

Kendinden yayılan özel civalı çimento esaslı bir şap cinsi olan Self leveling uygulama alanı oldukça geniş yapı işlemidir. Self leveling uygulama;  tesviye şapı, akıllı şap, civalı şap olarak da adlandırılmaktadır. Self leveling uygulama, düzeltme malzemesi işlemidir. Self leveling uygulama düzgün ve pürüzsüz zemin yüzeyi elde edebilmek için uygulanır. Self leveling uygulama akışkanlığı yüksek malzeme olduğu için kendinden yayılma özelliğine sahiptir. 
Self leveling uygulama öncesi bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Uygulanacak zemin kuru, temiz ve sağlam olmalıdır. Zemin kir ve tozdan arındırılmış, tamirat gerekiyorsa tamirat yapılmış olmalıdır. Zeminde gevşek, oynayan ve kırık kısımlar onarılmalıdır. Uygulama zemini astarlanmalıdır. Self levelin uygulama öncesi astarlanan yerin kuruması ardından hazırlanan Self leveling uygulama malzemesi dökülür.  Yayılan malzeme üzerindeki hava kabarcıkları kirpi rulo ile yok edilir. Self leveling uygulama malzemesi uygulama alanının orta kısmından başlayarak yayılmalıdır. Self leveling uygulama yapılırken çok fazla zaman kaybedilmemeli malzeme zemine hızlı ve pürüzsüz bir şekilde yayılmalıdır.

Self leveling uygulama diğer uygulamalara nazaran daha hijyeniktir. Düzgün ve pürüzsüz yüzeye sahip olduğu için kirlerin barınacağı gözenekler yoktur.  Bu özelliği ile Self leveling uygulama daha çok sağlık ve gıda sektöründe tercih edilmektedir. Self leveling uygulama ıslak zeminlerde çok tercih edilmemelidir. Darbe ve aşınma dayanıklılığı yüksektir. Self leveling uygulama fiyatlandırması için zemin ve yapılacak alan analizi yapılması şarttır. 

Self Leveling Uygulama Uygulamalarından Kareler