Şap İmalatları

Şap İmalatları

Potasyum, alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfattan oluşan şap imalatları inşaat sektörü açısından oldukça önemlidir. İnşaat sektöründe zemin malzemesi olarak kullanılan şap renksizdir.  Şap birçok alanda kullanılır. Islak zeminlerde, açık kapalı otoparklarda, dairelerde, peyzaj alanlarında, sanayi sitelerinde, açık kapalı spor salonlarında, konferans salonlarında, fuar alanları ve gösteri merkezleri zeminlerinde kullanılır. Şap imalatları ile yapılan şap işlemleri, uygulanan yüzeyin daha düzgün görünmesini sağlar. Su birikintilerini giderir. Akıntılara yön verilmesini sağlar. Isı kayıplarını önleyerek ısı yalıtımının sağlanmasına katkıda bulunur. Ses izolasyonunu sağlayarak zemin üzerinde daha rahat hareket edilmesini sağlar.

Su yalıtımı sağlayarak koruma görevi görür. Ek bir zemin kaplama yapılacaksa düzgün bir alt zemin oluşturur. Zemini dış etkenlerden, olumsuz etkileri olan ışınlardan, sülfat etkilerinden korur. Şap imalatları ile elde edilen çap çeşitleri; kaba şap, sentetik hazır şap, kendiliğinden yayılan hazır izo şap, çimento şapı, ısı yalıtım şapı(izotüm ısı yalıtım şap), ses izolasyonu şapı (izotüm ses yalıtım şap), hafif şap ( izotüm hafif şap) gibi şaplardır.

Şap imalatları şap atılması için öncelikle şap atılma amacı belirlenir. Zemin hazırlıkları yapılır. Zemin toz, kir gibi unsurlardan arındırılır. Zemin emici yüzeye sahipse astar çalışmaları yapılır. Alan hesaplamaları yapılarak anonlar yerleştirilir ve mastar çekilir. Hazırlanan şap uygulanır. Yüzey açık alanda ise dayanıklılığın artırılması için şap yüzeyine izokür kullanılır. 

Şap İmalatları Uygulamalarından Kareler