Isı Yalıtım Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Isı Yalıtım Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

YANLIŞ: Isı yalıtımı yalnızca soğuk iklim bölgelerinde yapılmalıdır.

DOĞRU:  Isı yatılımı her iklim koşulu için gerekliliktir. Isı yalıtımı yalnız sıcaklığı artırmak için yapılmaz. Isı yalıtımı sıcaklığı dengelemek, dengede tutmak, sıcaklık farklılığını en aza indirmek içi yapılır. Çok sıcak bölgelerde ısıyı normale düşürmek, çok soğuk bölgelerde ısıyı normal seyirde korumak için yapılmalıdır.

 

YANLIŞ: Duvarlar için yalıtım sağlanırsa ve ısı yalıtım kalın malzeme ile yapılırsa ısı yalıtımı başarılı sonuç verir.

DOĞRU: Isı yalıtımı başarısı kalınlıkla orantılı değildir. Binaların ısı kaybının belirlenmesi, ısı kaybına neden olabilecek yerlerin bodrum, camlar gibi ısı kayıplarının engellenmesi gerekir.

 

YANLIŞ: Aynı iklim kuşağında yer alan ve aynı bölgede yer alan binalar için aynı kalınlıkta ısı yalıtım malzemesi kullanılır.

DOĞRU: Aynı iklim kuşağında yer alan binalar için aynı kalınlıkta ısı yalıtım malzemesi kullanılmaz. Binaların yalıtım malzemeleri kalınlıkları, binalar aynı bölgelerde, aynı iklim koşullarında olsalar da TS 825 standartları U değeri dikkate alınarak hazırlanan raporlara göre belirlenir.

 

YANLIŞ: Isı yalıtımında aynı yalıtım malzemeleri kullanılır.

DOĞRU: Isı yalıtımı için her binanın yapı analizi yapılır. Bu yapı analizine en uygun yalıtım malzemesi belirlenir ve bu belirlenen yalıtım malzemesi kullanılır.

 

YANLIŞ:  Isı yalıtımı için yalıtım malzemesi kullanmak yerine; camları kalınlaştırarak, boya badana yaparak, sıva yaparak, tadilatlar yaparak ısı yalıtımı sağlanabilir.

DOĞRU: Ne kadar tadilat yapılırsa yapılsın ısı yalıtım malzemesi kullanılmadan ısı izolasyonu sağlanamaz. Isı yalıtımı için yalıtım malzemesi kullanılmalıdır.

 

YANLIŞ: Isı yalıtımı yaptırmak için en ucuz malzeme ile yalıtım yaptırılırsa ekonomik açıdan kazanç sağlanır.

DOĞRU: Isı yalıtımı kaliteli malzeme ile, doğru şekilde yapılırsa ve ısı kaybına neden olan diğer unsurlar da ortadan kaldırılırsa ekonomik açıdan kazanç sağlanır. Aksi durumda yatılım işe yaramayacağı için yakıt tasarrufu sağlanmaz ve tasarruf kalıcı hale gelmez.

 

YANLIŞ: Isı yalıtımı için her firma ile çalışabilir.

DOĞRU: Isı yalıtımı için kaliteli malzeme kullanan, alanında uzman çalışma kadrosuna sahip tecrübeli firmalar ile çalışırılır.

 

YANLIŞ: Isı yalıtım malzemeleri sağlık içim olumsuz etkilere neden olur. Isı yalıtımı bina yapısını bozar.

DOĞRU: Isı yalıtım malzemeleri insan sağlığına zarar vermez, bina yapısını bozmaz, çevre dostudur.